Katarzyna Żywot-Górecka – blog historyczny

16 lutego 2015
Kategorie: Bez kategorii

„Czarny dzień” pod Ypres

Opublikowano: 16.02.2015, 23:14

Ypres22 kwiecień 1915r. zmienił dotychczasowy, zgodny z Konwencją Haską system prowadzenia działań wojennych. Jednego tylko dnia ponad 12 tys. żołnierzy francuskich, kanadyjskich i brytyjskich straciło życie, czego powodem było użycie po raz pierwszy na frontach I Wojny Światowej, pod Ypres chemicznych gazów bojowych.

Atak gazowy z użyciem chloru został przeprowadzony przez wojska niemieckie w Belgii, na odcinku pomiędzy Steenstrate i Paelcapelle.  Poprzedziły go ponad roczne przygotowania i próby z udziałem Ministerstwa Wojny, Naczelnego Dowództwa Sił Lądowych i Zakładów Bayer w Leverkusen. W marcu 1915r. zainstalowano około 6 tys. stalowych, 40 kg butli napełnionych chlorem, który pozyskano jako odpad z przemysłu chemicznego. Atak, początkowo zaplanowany na godziny ranne 22 kwietnia został przesunięty na wieczór, gdy siła wiatru osiągnęła prędkość 2-3 m/s. Opary chloru (łącznie 150 ton gazu) były wypuszczane przez 5 minut i objęły 6 km obszar w kierunku okopów wojsk aliantów.  Żołnierze nie mieli masek przeciwgazowych. Dowództwo liczyło się z atakiem, ale nie przewidziało jego tragicznych skutków.

Świadkowie tych wydarzeń opisywali żółto-zieloną chmurę i widok oślepionych, kaszlących żołnierzy z sinymi twarzami. Niemcy podążający za chmurą oparów przypuścili atak na aliantów, którzy umierali w walce, lub z powodu zatrucia. (chlor był przyczyną śmierci ok. 4500 osób, głównie w okopach). Żołnierze umierali w męczarniach. Pierwszym objawem zatrucia chlorem jest cierpki, metalowy smak w ustach, zatamowanie oddechu i duszności, którym towarzyszy łzawienie oczu, kaszel, mdłości i wymioty. Błony śluzowe dróg oddechowych i wewnętrzne organy trawienne podlegają zapaleniu. Następnie często pojawia się krwotok z ust, nosa i uszu, krwisty kaszel i piana. Twarz sinieje i puchnie lub czarnieje. Ostatnim etapem zatrucia jest utrata przytomności i śmierć.

Pod Ypres wojska niemieckie odniosły zwycięstwo (do niewoli trafiło 1800 Francuzów i 10 Brytyjczyków), co nie przesądziło jednakże o ostatecznym kierunku działań wojennych. Użycie gazów, naruszające Konwencję Haską miało wpływ na działania przeciwników, którzy następnie również wprowadzili gazy bojowe.

Komentarze

 1. Milik pisze:

  A czy pierwszy gazowy atak nie był w Gorlicach?

  1. katarzynazywot-gorecka katarzynazywot-gorecka pisze:

   31.05.1915r. (po ataku pod Ypres, który miał miejsce 22 kwietnia) w pobliżu Bolimowa odbył się atak gazowy wojsk niemieckich. Wówczas po raz pierwszy na froncie wschodnim użyto chloru. Wcześniej, tj. 31.01.1915r. również pod Bolimowem Niemcy bezskutecznie próbowali zastosować chemiczny środek bojowy 12 T (mieszanka bromków ksylitu i ksylenu oraz materiał wybuchowy). Z powodu niskiej temperatury do otoczenia wyparowała tylko bardzo niewielka ilość substancji trującej i nie osiągnięto zamierzonego działania.

 2. Ignacy Krzyszczak pisze:

  W pierwszym zdaniu jest błąd – raczej nie chodzi o 2015 rok 😛
  Swoją drogą niedługo potem w bitwie na terenie dzisiejszej Polski, pod Bolimowem również użyto gazów bojowych w trakcie bitwy.

  1. katarzynazywot-gorecka katarzynazywot-gorecka pisze:

   Oczywiście jest to błąd, pomyłka przy szybkim pisaniu tekstu, za który bardzo przepraszam. Powinien być 1915 rok. Zauważyłam go zaraz po publikacji, ale już nie można było nic poprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.